Po co trenować brzuch?

po co trenować brzuch
.


Po co trenować brzuch?

Na to pytanie wielu z was odpowie, że oczywiście żeby była krata na nim! I jasna sprawa, że to racja, bo wytrenowany brzuch to znak zdrowia i siły w popkulturze. Jednak chciałbym omówić kilka innych ważnych aspektów trenowania brzucha, o których się tak często nie mówi, a warto. Bo sexi kratka na brzuchu to nie jedyny powód dla którego warto go trenować. Są setki poradników jak wyrzeźbić brzuch, więc w tym artykule o tym nie będzie.

Funkcje mięśni brzucha

Brzuch, zarówno jego przód jak i boki, to ważna sprawa dla urody i siły faceta. Mięśnie te współpracują z prostownikami grzbietu które znajdują się na plecach, z pośladkami i całym szeregiem mięśni oplatających miednice, a także głębsze mięśnie których nazw nawet nie znam, a które znajdują się w tym obszarze. Całość stanowi środkowy gorset mięśniowy (zwie się to obszarem ang. CORE).

Jest to ogromnie ważna cześć naszego ciała. Możemy mieć silne nogi i silną górę ciała, na nic nam się to zda jak nie będziemy mieli silnej środkowej partii.

Jesteśmy tak silni, jak silny mamy brzuch.

Pragnę zauważyć, że siła dolnych części ciała wpływa na siłę góry, jednak musi być sprawny przekaźnik mocy w postaci właśnie sprawnego CORE. Więc, jeśli siła pośladków (najsilniejszy mięsień w ludzkim ciele) wspomaga siłę chwytu to coś w tym jest. Nie wierzysz? Sprawdź, ściśnij komuś dłoń dyskretnie napinając poślady, albo podciągając się zepnij pośladki z całych sił, a nagle zrobisz więcej niż zazwyczaj podciągnięć.

 Już wiemy jak ważny jest trening "brzucha" dla siły. Jakie jeszcze spełnia on funkcje? Osłania nasze wnętrzności przez wypadnięciem, jak kolwiek to brzmi :D Nasze flaki są w takim "worku" (pisząc potocznym językiem), czasem się zdarzy, że pęka on w różnych miejscach na przykład w wyniku za dużego wysiłku. Taką kontuzję nazywa się przepukliną. Przepuklina jest bardzo rozpowszechniona wśród Panów w Polsce. Nie będę tutaj żadnych statystyk wstawiał, bo każdy zna kogoś kto miał tą nieprzyjemność i wie, że to częste. Panowie Ci pracują ciężko, albo czasem coś podniosą na swoim podwórku i ciach, jest problem. I już wszyscy wiedzą o co chodzi : ) .

Mięśnie środka pokrywają ten "worek" i napinając się zapobiegają jego pęknięciu. Mięśnie brzucha wzmacniają ciało. Im sprawniejszy jest obszar CORE tym większa skuteczność tego działania. Wnioski same się nasuwają. Warto ćwiczyć brzucha, nie tylko dla kratki. Kratka będzie przy okazji, pod warunkiem dobrego jedzenia, ale nie głodzenia! Skup się na sile, a uroda przyjdzie sama.

Tutaj napisałem wszystko to co musisz wiedzieć o diecie: http://paweltrenuje.blogspot.com/2016/01/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-diecie.html

Teraz spojrzenie na kalistenikę i ogólnie rozumiany street workout. Nie ma możliwości wykonania jakiejkolwiek figury gimnastycznej bez silnego CORE!

Jak trenować mięśnie brzucha?

 Ja trenuje brzuch trzy razy w tygodniu na koniec swojego treningu. Wykonuje ćwiczenia takie jak wznosy nóg w zwisie na drążku, leżąc czy w podporze na kółkach gimnastycznych. Wznosy są moim zdaniem najlepszym ćwiczeniem budującym siłę brzucha (a przy okazji jego urodę).

Następnie na brzuch polecam sylwetki gimnastyczne (które robię przy każdej okazji). Popularne ćwiczenie zwane plank i trochę mniej hollow body. I to wszystko... 3-4 serie każdego ćwiczenia po kolei w rutynie. Czyli najpierw na przykład wznosy nóg na brzuch (10-15 powtórzeń), zaraz po tym ćwiczeniu, plank i hollow body bez przerwy między seriami. Jak mam ochotę to coś jeszcze dorzucam. Inne fajne ćwiczenia które polecam to świeca, dragon flag na ziemi i wycieraczki na drążku. 


front lever
Silne mięśnie brzucha pomagają w wykonywaniu takich figur jak front lever

 Podoba się? Zostaw lajka na Facebook Paweł Trenuje lub moim Instagramie Imnotokej.
Możesz również postawić mi kawę: Klik do podstrony
Dla Ciebie to tylko łapka w górę, a dla mnie to możliwość rozwoju i spełniania swoich celów.

Warto przeczytać:
Jak zacząć trenować Street Workout?
Domowy trening na wielką klate
Najważniejszy czynnik decydujący o sukcesie w sporcie
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Drogi Czytelniku, bardzo się ciesze, że zajrzałeś do sekcji komentarzy! Pisz co tylko masz ochotę.
Z małym ale - nie akceptuję w komentarzach chamstwa.
Można mnie hejtować śmiało bo to ważna część dyskusji w internetach, ale akceptuje tylko hejt ludzi którzy nie robią tego tylko po to by mi pocisnąć, a faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Chamstwo i nienawiść nie będą tolerowane :) Co innego czarny humor, ale to umiem rozróżniać : >
Nie wolno też umieszczać brzydkich linków czy perfidnych reklam bez mojej zgody.
Dobrego dnia!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...