Trening siłowy dwa razy w tygodniu

Trening siłowy dwa razy w tygodniu

Wielu z nas prowadzi taki tryb życia, że ciężko jest wepchnąć tam jakiś trening w ciągu tygodnia. Praca, przyjaciele, rodzina, dom, kobieta. No cóż, nie samym treningiem siłowym człowiek żyje i o ile nie jesteś sportowcem zawodowym to masz inne priorytety zapewne w życiu niż poświęcanie setek godzin miesięcznie na trening. Dlatego chciałbym wam zaproponować swoją propozycję na trening który możecie wykonywać dwa razy w tygodniu z całkiem niezłymi rezultatami.

Trening siłowy dwa razy w tygodniu 

Do napisania tego zainspirował mnie wywiad z Piotrem Gorzela dla kalisteniczny.pl ( Klik ). Powiedział, że chwilowo trenuje tylko dwa razy w tygodniu. Bardzo mało, a informuje że ten człowiek jest aktualnym mistrzem Polski Street Workaut w dyscyplinach wytrzymałościowych i siłowych.
Zdałem sobie sprawę, że nie tylko ja tak ćwiczę. Nie każdy musi osiągać takie osiągnięcia, ale skoro jemu udało się zajść tak daleko to i Tobie uda się osiągnąć swój cel trenując tylko dwa razy w tygodniu. Taki trening jest dobry nie tylko dla osób które cierpią na brak czasu, ale też dla tych którzy uprawiają inny sport i chcieli by rozwinąć swoje ciało dodatkowo treningiem siłowym. Kalistenicznie oczywiście.

Co osiągniesz stosując ten plan treningowy?

W zasadzie to nie ma tu podziału na masę/rzeźbę/siłę. Trening taki zagwarantuje Ci to wszystko bo chodzi w tym o to byś był zdrowy i sprawny fizycznie. Aby budować lepiej masę możesz dodawać sobie ciężaru do każdego ćwiczenia. Czyli zrzucisz nadmiar tłuszczy, zbudujesz mięśnie i podniesiesz swoją sprawność na wyższy level trenując kalistenikę tylko dwa razy w tygodniu.

Mój plan treningowy nie jest najlepszy, wiele artykułów zaczyna się w stylu "najlepszy plan dla Ciebie na blabla bla" i niewątpliwie kłamią. Dla każdego inny trening jest najlepszy, a to są nagłówki mające ściągnąć Twoją uwagę. Jednak nie mówię, że plan w takim artykule jest zły. Nie jest zły, ale po prostu nie ma najlepszego. Musisz szukać i posiłkować się wiedzą czy pytać bardziej doświadczonych czy Twoja droga ma sens. Przy tym uczyć się też siebie.

Trening siłowy dwa razy w tygodniu


Trening siłowy dwa razy w tygodniu


Przedstawiam wam moją propozycję planu treningowego wykonywanego tylko dwa razy w tygodniu. W tym planie treningowym będziemy posługiwać się tylko ćwiczeniami z masą własnego ciała. Kalistenika Street Workout. Nie ma jednak przeciwwskazań by wykonywać ćwiczenia z ciężarem jeśli ktoś ma ochotę.

Kiedy trenować?

Ja proponuje wykonywać trening siłowy w poniedziałki i czwartki. Idealnie się zregenerujesz i będziesz "świeży" na każdym treningu. 

Możesz również trenować tylko w soboty i niedzielę. To idealne rozwiązanie dla tych co są bardzo obciążeni obowiązkami w ciągu tygodnia i tylko w weekend mają czas dla siebie. W takim wypadku możesz na zmianę wykonywać trening A i B w każdym tygodniu, czyli w jedna sobotę robisz A, a w drugą B i tak samo w niedzielę. Możesz nawet trenować w różne dni, wtedy kiedy Ci tylko pasuje. W tym planie chodzi o to, że każdy może trenować nawet jak z pozoru naprawdę nie ma kiedy.

Będzie to wyglądać tak:
Poniedziałek trening A
Wtorek          wolne
Środa             wolne
Czwartek       trening B
Piątek            wolne
Sobota           wolne
Niedziel         wolne    

Albo dla wersji weekendowej:
Poniedziałek - piątek wolne
Sobota                        trening A
Niedziela                    trening B

Teraz przejdźmy do tego jak wyglądają poszczególne treningi. Opisy niektórych ćwiczeń tutaj użytych znajdziecie w innym moim artykule: Jak zacząć trenować Street Workout? . W przyszłości będę pisał o konkretnych ćwiczeniach posty i będę ten tekst aktualizował. Przejrzyj mojego bloga.

Trening A
Pull (Plecy, biceps, przedramiona)
6 serii   - Podciąganie nachwytem z rękoma szerokość barków                x max powtórzeń
4 serie  - Podciąganie nachwytem z rękoma wąsko                                   x max powtórzeń
2 serie  - Powolne opuszczanie się z góry drążka podchwytem
Push (Klatka, triceps, przód barków)
6 serii   - Pompki na poręczach ang Dipy                                                   x max powtórzeń
4 serie  - Pompki klasyczne                                                                        x max powtórzeń
2 serie  - Pompki "diamentowe"                                                                 x max powtórzeń

Trening B
Nogi (uda i prostowniki grzbietu)
5 serii  - Przysiadów zwykłych                                                                    x 30 powtórzeń
5 seri   - Przysiadów na jednej nodze                                                           x max powtórzeń
2 serie - Mostki dynamiczne                                                                        x 15 powtórzeń

Uzupełnienie
6x pompki w staniu na rękach                                                                     x max powtórzeń
Rutyna:
pompki zwykłe + przyciąganie drążka do klatki, albo zwis na zgiętych rękach, kont w ramionach 90*, szeroko    x max powtórzeń w 3 seriach

Opis niektórych ćwiczeń

Trening siłowy dwa razy w tygodniu kalistenika
Osiągnij taki cel jaki chcesz z pomocą kalisteniki.


Pompki "diamentowe" ang diamond push ups - Wyglądają tak jak zwykłe pompki z tą różnicą, że ręce są blisko siebie i z palców tworzymy trójkącik.

Pompki na poręczach ang Dipy - Czyli ugięcia ramion jak na załączonym obrazku. Zaznaczę, że im bardziej pochylisz się do przodu to tym bardziej będziesz angażował swoją klatkę piersiową. Moim zdaniem to jest najlepsze ćwiczenie na klatkę piersiową i tricepsy.

"2 serie  - Powolne opuszczanie się z góry drążka podchwytem" - Podciągasz się na samą górę, przytrzymujesz tak chwilę i powoli zaczynasz się opuszczać aż na sam dół. Im wolniej tym lepiej.

Trening siłowy dwa razy w tygodniu
Grafika z książki Skazany na trening
Mostki dynamiczne - wygląda to tak jak na załączonym obrazku, opuszczasz dupę na sam dół prawie i do góry ponownie wypychasz. Tak, wygląda to śmiesznie dosyć, ale to jest jak kalisteninczy martwy ciąg. Można progresywnie przejść do pełnego mostka i robić to samo. Trenujemy tym całe ciało, ale w szczególności prostowniki, pośladki i mięśnie przykręgosłupowe, a po za tym dzięki temu ćwiczeniu zadbamy o zdrowy kręgosłup.

Ilustracja pochodzi z mojego egzemplarza książki Skazany na trening którą polecam kupić ze względu na świetne progresje ćwiczeń i bardzo dobrze opisane podstawowe ćwiczenia. Chociaż sam plan treningowy z tej książki jest raczej słaby to i tak warto kupić ze względu na całą resztę.

Trening nóg
Co do trenowania nóg chce powiedzieć kilka słów. Napisałem Ci jak zrobić to w domu bez sprzętu, ale ogólnie lepiej nogi robić z ciężarem. Da to lepszy rezultat niż ten tylko kalisteniczny.
Możesz ustalić sobie że zrobisz w 5 seriach zwykłe przysiady tak żeby łączna pula przysiadów wynosiła na przykład100. Gdy to zrobisz, będziesz rozgrzany i możesz wykonać 5 serii przysiadów z sztangą. Nie musi być dużo ciężaru, jeśli nie masz sprzętu to użyj plecaka, albo weź swoją kobietę i rób połówki przysiadów.
Jeżeli nie masz możliwości to przysiady na jednej nodze też dadzą radę. W pierwszej części Skazany na trening znajdziesz świetną progresję jak do tego dojść. W przyszłości sam napisze artykuł jak to osiągnąć. Możesz eksperymentować i dodawać inne ćwiczenia na nogi. Robiąc dużo przysiadów zawsze coś zyskasz jeśli będziesz to robił bardzo starannie.

Pompki w staniu na rękach - Jeśli jeszcze tego nie potrafisz to zacznij w pierwszych tygodniach od zwykłego stania na rękach i po jakimś czasie zacznij robić płytkie ruchy które z biegiem czasu będziesz pogłębiać aż dojdziesz do pełnego ruchu. To jest genialne ćwiczenie na barki, triceps i górną część klatki.


Trening z masą ciała - Ogólnie o treningu
Możesz śmiało dokładać sobie więcej serii, czy na przykład  zmieniać ćwiczenia. Najważniejsze byś wykonywał te fundamentalne ćwiczenia czyli podciąganie, dipy, przysiady i pompki w staniu na rękach. To absolutna baza. Resztę możesz sobie zmieniać w zależności od natchnienia.
Powinno Ci to zająć max 45 minut. Im intensywniej trenujesz tym lepiej. Masz później dużo czasu na regeneracje, więc skoro już trenujesz to dowal konkretnie sobie. Na tym polega street workout.

Jeżeli chodzi o powtórzenia to będzie to najprawdopodobniej wyglądać tak: na przykład przy podciąganiu to pierwsza seria wyjdzie Ci np 12, druga 8, trzecia 4 i dalej będzie po jednym powtórzeniu. Tak to ma wyglądać. Jedziesz na maxa w każdej serii.

Czy tak naprawdę jeśli ćwiczysz więcej razy w tygodniu to możesz więcej osiągnąć?
Tak, możesz, ale to nie znaczy, że tym planem nie możesz dużo osiągnąć. To zależy od Ciebie. Im ciężej ćwiczysz tym lepsze masz rezultaty
Nie zapominaj, że przez resztę dni musisz się mądrzę odżywiać. Trening to nie wszystko, liczy się też to jak żyjesz.

Pamiętaj że im ciężej trenujesz korzystając z tego planu tym lepsze masz wyniki. Pamiętaj też o starannym wykonywaniu tych ćwiczeń. Lepiej 1 podciągniecie porządnie niż 4 byle jak.

Jak trenować brzuch?

Jeżeli z jakiś powodów chciałbyś dodatkowo trenować brzuch to jeśli masz siłę, nie widzę przeciwwskazań żebyś na końcu każdego treningu dodał sobie parę serii jakiś ćwiczeń na brzuch. Ale nie musisz bo każde z tych ćwiczeń które robiłeś prędzej angażuje brzuch i przetrenowuje go.
Rzeźbę brzucha robi się jedząc odpowiednio, bo mięśnie ma przecież każdy, trzeba je tylko odsłonić. O swojej diecie pisałem tutaj: Mój artykuł .

Podoba się? Zostaw lajka na Facebook Paweł Trenuje lub moim Instagramie Imnotokej.
Możesz również postawić mi kawę: Klik do podstrony
Dla Ciebie to tylko łapka w górę, a dla mnie to możliwość rozwoju i spełniania swoich celów.

Warto przeczytać:
Jak zacząć trenować Street Workout
Domowy trening na wielką klate
Jak przytyć będąc chudzielcem?5 komentarzy:

 1. Podziwiam wpis zwłaszcza pod względem merytorycznym. Duża dawka wiedzy. Mój brat na pewno skorzysta, tym bardziej, ze już mu podrzuciłam link :)

  Pozdrawiam ciepło
  Karolina z Zielonej Karuzeli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest świetne rozwiązanie dla osób które mają mało czasu :)

   Usuń
 2. Nie za wysoki poziom jak dla tych, co nie mają czasu? Zazwyczaj te osoby, nie są specjalnie wysportowane, a proponowane przez Ciebie ćwiczenia są bardzo wymagające.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, ten plan jest dla osób które już jakiś fundament zbudowały.

   Usuń
 3. Teraz kiedy jest już ciepło ja bardzo lubię ćwiczyć w takich miejscach jak Otwarte strefy aktywności OSA. U mnie na osiedlu jest jedna taka i ostatnio często tam zaglądam. Takie ćwiczenia na powietrzu to super sprawa!

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, bardzo się ciesze, że zajrzałeś do sekcji komentarzy! Pisz co tylko masz ochotę.
Z małym ale - nie akceptuję w komentarzach chamstwa.
Można mnie hejtować śmiało bo to ważna część dyskusji w internetach, ale akceptuje tylko hejt ludzi którzy nie robią tego tylko po to by mi pocisnąć, a faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Chamstwo i nienawiść nie będą tolerowane :) Co innego czarny humor, ale to umiem rozróżniać : >
Nie wolno też umieszczać brzydkich linków czy perfidnych reklam bez mojej zgody.
Dobrego dnia!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...