3 rzeczy które warto zabrać zimą w góry

3 rzeczy które warto zabrać zimą w góry

3 rzeczy które warto zabrać zimą w góry

Polska górska zima w tym roku jest niezwykła. Wiele osób wypowiada się iż to może się już nie powtórzyć. Na pewno warto pojechać i zobaczyć to na własne oczy i nie jeden z was tak też zrobi. Oczywiście mam na myśli rekordowe opady śniegu w tym roku.

Zimowe górskie wędrówki są nieco bardziej wymagające niż te w sezonie letnim. Sprzęt na zimowe górskie wędrówki różni się od tego co zabieramy latem i dlatego chce wam zdradzić kilka wskazówek co zabrać zimą w góry.
Artykuł skierowany jest do miłośników górskich wędrówek, którzy chcieli by rozpocząć swoją przygodę z górskim trekingiem.

Muszę też wspomnieć, że nie jestem doświadczonym turystą wysokogórskim, ale dzielenie się taką wiedzą to mój obowiązek jako blogera i miłośnika gór - wszystko po to by podnieść innym bezpieczeństwo i radość z pokonywania szlaków.

3 rzeczy które warto zabrać zimą w góry


Zapasowe rękawiczki - Wyobraźcie sobie sytuację - turysta ściąga rękawiczkę by wykonać fotografię pięknych górskich mroźnych widoków i pech chciał, że ją upuścił. Rękawicę może porwać wiatr, może ona spaść niżej w trudny teren gdzie wejście mogło by się skończyć źle. W górskich zimowych warunkach taka sytuacja może skończyć się dramatem, a wystarczy mieć w plecaku zapasowe rękawiczki. Taka sytuacja skończyła by się odmrożeniem palców lub też całej ręki.

Trzeba uwzględnić w swoim zimowym ekwipunku na wyjścia w góry zapasowe rękawiczki. Kroniki TOPRu i GOPRu są pełne dramatów spowodowanych drobnymi pomyłkami które mogą gorzko kosztować. Rękawiczki na zimowe wyjścia to ważny element garderoby z uwagi na delikatność ludzkich dłoni.

Kolejny element zimowego ekwipunku to raczki - są to specjalne nakładki na buty które poprawiają przyczepność. Raczki można założyć na większość zimowych butów. Nie wymagają specjalnych butów tak jak raki. Jeśli sporadycznie wychodzisz zimą w góry na łatwy teren to warto byś był zaopatrzony w raczki. Poprawią Twoja stabilność i umożliwią przejście śliskich wydeptanych szlaków. Zimą bywa tak, że szlak który jest latem prosty zamienia się w lodowisko nie do przejścia. Trzeba pamiętać też, że łatwiej się wchodzi, a schodząc bywa dużo trudniej. Nie trudno w takiej sytuacji o poślizgnięcie. Raczki zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo.

Tutaj muszę wtrącić coś o rakach. Raki na górskie wędrówki mają znaczną przewagę nad raczkami w wielu sytuacjach. Wymagają jednak porządnych sztywnych butów pod raki i same raki też są nieco droższe niż raczki. Prawda jest jednak taka, że jeśli w przyszłości planujesz nieco trudniejsze szlaki niż tylko te do schroniska to warto dorzucić więcej pieniędzy. Dojście do schroniska w dolinie 5 stawów Polskich zimą zazwyczaj wymaga raków i czekana by tą trasę bezpiecznie pokonać.

Przed podjęciem decyzji o tym co powinno znaleźć się w zimowym ekwipunku na wyjścia w góry trzeba zadać sobie pytanie, czy będzie się chodziło tylko po prostych szlakach, czy wypady na coś nieco trudniejszego też mogą się pojawić w przyszłości. Na łatwe zwykłe wędrówki wystarczą zwykłe raczki, ale myśląc przyszłościowo warto zainwestować w raki. Wybór to tutaj sprawa indywidualna.

Na każdej górskiej wędrówce nie powinno zabraknąć termosu. Termos na górskiej wędrówce pełni dwie funkcje. Oprócz tej której nie trudno się domyśleć uzupełniania płynów w organizmie to podnosi bezpieczeństwo. Dobrze przeczytaliście, termos na górskiej wędrówce podnosi bezpieczeństwo. Czasami każdy może mieć gorszy dzień i jakaś trasa w górach może okazać się za trudna. W drodze powrotnej może nastąpić kryzys, gdzie ma się wrażenie, że każdy kolejny krok jest coraz to bliższy wyczerpaniu do zera energii.

Chwila przerwy i łyk dobrej ciepłej herbaty ma moc przywracania energii i radości z wędrówki. Do tego warto wziąć coś słodkiego na przykład wafelek.

Przed wyborem termosu warto zadać sobie trochę trudu i wybrać produkt dobrze wykonany. Niektóre termosy mogą w plecaku przeciekać. To nie jest dobry scenariusz gdy się ma mokro zimą w plecaku będąc gdzieś daleko na szlaku.

Powinno się zadbać o te trzy rzeczy by spokojnie móc cieszyć się górską zimową aurą. Temat ekwipunku i odzieży to temat rozległy i na pewno nie wyczerpałem tematu. Ja sam również się uczę cały czas bo to dopiero początek mojej drogi i jeszcze bardzo dużo szlaków przede mną. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i miłość do góry i swojego życia. A przynajmniej tak jest w mojej ocenie i moim świecie. Jak ja bawiłem się na ostatniej wycieczce można sobie zobaczyć tutaj: Nim pojedziesz w góry - Grudzień 2018 Piękny grudniowy przedświąteczny klimat. Z tej tęsknoty muszę napisać trochę o górach, co bym tu nie uschnął :)

3 rzeczy które warto zabrać zimą w góry

3 rzeczy które warto zabrać zimą w góryPodoba się? Zostaw lajka na Facebook Paweł Trenuje lub moim Instagramie Imnotokej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Drogi Czytelniku, bardzo się ciesze, że zajrzałeś do sekcji komentarzy! Pisz co tylko masz ochotę.
Z małym ale - nie akceptuję w komentarzach chamstwa.
Można mnie hejtować śmiało bo to ważna część dyskusji w internetach, ale akceptuje tylko hejt ludzi którzy nie robią tego tylko po to by mi pocisnąć, a faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Chamstwo i nienawiść nie będą tolerowane :) Co innego czarny humor, ale to umiem rozróżniać : >
Nie wolno też umieszczać brzydkich linków czy perfidnych reklam bez mojej zgody.
Dobrego dnia!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...